FAQ

Czym jest SoulCollage®?

SoulCollage® jest transformującą praktyką, rozwijającą kreatywność i intuicję, służącą odkrywaniu samego siebie, własnej mądrości i wewnętrznego przewodnictwa. Metoda ta pomaga rozpoznać role jakie odgrywamy w świecie oraz nasz unikalny wkład w ludzką wspólnotę. SoulCollage® w wielu krajach świata pomaga wzmocnić ludzi tak, aby używali własnej intuicji, by prowadziła ich w życiu. Znajduje zastosowanie w wielu kontekstach społecznych i terapeutycznych.

Na czym to polega?

SoulCollage® – po polsku ‘kolaż duszy’ – polega na tworzeniu intuicyjnych kart ze zdjęć i obrazów metodą kolażu oraz dialog z nimi; konsultowanie ich odnośnie pytań dotyczących naszego życia. Metoda tworzenia intuicyjnych kart, opracowana przez Seena B. Frost (1932-2016) na potrzeby prowadzonych przez nią grup psychoterapeutycznych w latach osiemdziesiątych, szybko wykazała zaskakująco transformujące możliwości. Poprzez tworzenie talii kart na osobisty użytek, SoulCollage® w prosty i kreatywny sposób pomaga nam odkryć naszych unikalnych wewnętrznych i zewnętrznych życiowych przewodników, wyrazić samych siebie i sięgnąć do głębi naszej własnej mądrości.

Kto stworzył SoulCollage®?

SoulCollage® stworzyła Seena B. Frost (1932-2016). Magister psychologii oraz teologii, licencjonowana psychoterapeutka stanu Kalifornia, gdzie przez ponad 30 lat prowadziła terapię małżeństw i rodzin. Seena była nauczycielem i inspiracją dla wspólnoty SoulCollage®, która urosła do rozmiarów międzynarodowej organizacji po egidą Kylea’y Taylor i Jim’a Schofield, którzy wdrażali doświadczenie i mądre rady licznych trenerów, facylitatorów i współpracowników SoulCollage®. Kolektywnie, jako organizacja nowego paradygmatu, wszyscy wspieramy nieustający międzynarodowy rozwój SoulCollage®.

Jaki jest cel SoulCollage®?

Celem SoulCollage® jest dostarczenia łatwego, ekspresyjnego i dostępnego dla każdego narzędzia do osobistego i zbiorowego rozwoju, umożliwiającego zgłębianie, uzdrawianie i wzmacnianie samego siebie, tak aby każdy z nas mógł zamanifestować swoją Esencję Duszy (nasz unikalny potencjał), lokalnie i globalnie w coraz bardziej zrównoważonej, pełnej współczucia i radości formie. Motto SoulCollage® ‘Odkryj swoją mądrość. Zmień twój świat™’ zostało napisane zbiorowo przez członków wspólnoty i wyraża wzmacniający cel SoulCollage®.

Czy SoulCollage® jest terapią?

SoulCollage® jest głęboko uzdrawiającym narzędziem rozwoju osobistego, które, jednakże, samo w sobie nie stanowi terapii.
Choć autorka metody tworzenia intuicyjnych kart metodą kolażu, Seena B. Frost (1932-2016) była psychoterapeutą pracującym w nurcie jungowskim i stworzyła SoulCollage® na potrzeby prowadzonych przez nią grup terapeutycznych, certyfikowani facylitatorzy SoulCollage® nie muszą być terapeutami, aby wspierać innych w tym procesie kreatywnej auto ekspresji.

W jaki sposób ‘Większa Historia’ C.G. Jung’a odnosi się do SoulCollage®?

Praca z samodzielnie stworzoną talią kart SoulCollage® umożliwia nam zobaczenie naszej osobistej historii, którą Jung nazywał ‘historią lokalną’. Pomaga nam również zrozumieć jak nasza własna ‘lokalna historia’ wplata się w ‘Większą Historię’ świata, która poprzez wkład jaki w niej czynimy, łączy nas z całą ludzkością.

Jakie są główne aktywności metody SoulCollage®?

 • Tworzenie kart SoulCollage®
 • Zapisywanie informacji pozyskanych z poszczególnych kart SoulCollage®
 • Konsultowanie kart SoulCollage® (wykonywanie “readingów” SoulCollage®)
 • Dzielenie się kartami SoulCollage®, reading’ami i osobistymi odkryciami we wspólnocie.

Jakie są podstawowe Zasady SoulCollage®?

Pdf Zasady SoulCollage® opisuje w krótkich zdaniach strukturę procesu SoulCollage® i podstawowe wytyczne etyczne przy praktyce SoulCollage®. Prosimy przeczytaj te Zasady zanim przystąpisz do zgłębiania metody.

Czym są warsztaty SoulCollage®?

Warsztaty SoulCollage®:

 • Są prowadzone przez certyfikowanego facylitatora SoulCollage®
 • Odbywają się w zgodzie z Zasadami SoulCollage®
 • Zapewniają atmosferę wspierającą kreatywność, poczucie własnej wartości oraz współpracę zamiast współzawodnictwa.
 • Zapewniają uczestnikom bezpieczne środowisko do swobodnego zgłębiania i wyrażania siebie.

Jaka jest struktura talii kart SoulCollage®?

 • W talii znajdują się cztery ‘kolory’, które nadają twarz wielu częściom naszych światów. Są nimi: Komitet (części naszej psyche), Wspólnota (realni ludzie i miejsca, z którymi jesteśmy w relacjach), Towarzysze (nasze fizyczne energie) oraz Rada (archetypy).
 • W talii znajdują się również trzy Transpersonalne Karty, które nadają oblicze „Jednemu”. Transpersonalne karty to: Źródło, Esencja Duszy oraz Świadek.
 • Praktykujący SoulCollage® zachęcani są do stworzenia kart we wszystkich czterech ‘kolorach’, ale nie ma w tej kwestii szczególnych wymagań. Każdy tworzy karty na swój własny sposób i we własnym tempie.
 • Nie ma określonej liczby kart w talii SoulCollage®.

Skąd mogę dowiedzieć się więcej o praktyce SoulCollage®?

 • Przyjdź na najbliższe warsztaty SoulCollage® ’Poznaj obrazy swojej duszy’: WARSZTATY lub zapisz się na sesję indywidualną tutaj:KONTAKT.
 • Przeczytaj książkę Seena Frost ‘SoulCollage® w rozwoju’ – books, która krok po kroku pokaże Ci jak wykonać karty SoulCollage® i korzystać z nich w codziennym życiu! Już niedługo w wersji POLSKIEJ!
 • Obejrzyj video ‘Dlaczego warto praktykować SoulCollage®?’
 • Istnieją też liczne filmy na YouTube and Vimeo oraz strony Soul-cial Media™ (Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, LinkedIn ) w języku angielskim dedykowanych SoulCollage®. Odwiedź amerykańską stronę www.soulcollage.com.

Czy mogę dzielić się procesem SoulCollage® z innymi po przeczytaniu książki?

Po przeczytaniu SoulCollage® w rozwoju będziesz mógł:

 • Cieszyć się tą niezwykłą metodą sam, z rodziną lub przyjaciółmi.
 • Tworzyć razem karty, używać ćwiczenia “Jestem tym, który…” i dokonywać wspólnie readingów SoulCollage®.
 • Wziąć udział w warsztatach SoulCollage®, grupie cyklicznej lub wyjazdowym Retreat’cie. Znajdź najbliższe warsztaty SoulCollage® tutaj.
 • SoulCollage® jest metodą zastrzeżoną znakiem handlowym. Prosimy nie nauczaj publicznie innych tej metody zanim nie ukończysz szkolenia na facylitatora SoulCollage®. Tylko wyszkoleni facylitatorzy SoulCollage® otrzymują zgodę na używanie znaku SoulCollage® i mogą prowadzić grupy i warsztaty.

Dlaczego nazwa SoulCollage® jest zastrzeżona?

SoulCollage® jest metodą zastrzeżoną znakiem handlowym w USA i za granicą, aby mieć pewność, że każdy doświadczy tego procesu tak, jak był on oryginalnie pomyślany. Pragniemy zapewnić najwyższe standardy dla marki tworząc jakościowe szkolenia dla facylitatorów SoulCollage® i dlatego tylko wyszkoleni facylitatorzy SoulCollage® otrzymują zgodę na używanie znaku SoulCollage® i mogą prowadzić grupy i warsztaty.

Dla kogo jest SoulCollage®?

SoulCollage® jest dla każdego, nie ważne na jakim etapie życia i rozwoju osobistego jesteś. Każdy jest w stanie wykonać karty SoulCollage®. Nie musisz być artystą, by mieć satysfakcję z pełnej sensu i znaczenia kreatywnej aktywności. Każdy potrafi stworzyć małe, osobiste dzieła sztuki i używać ich do odpowiedzi na własne życiowe pytania. Aktualnie SoulCollage® używany jest przez facylitatorów na całym świecie jako narzędzie w wielu różnych kontekstach i grupach ludzi.

Jakie są wartości SoulCollage®?

Każda osoba praktykująca SoulCollage® ma swoje własne unikalne wartości, jednak zauważyliśmy, że większość z nich najbardziej ceni kreatywność, spójność, akceptację, współpracę, inkluzywność, różnorodność, konstruktywną i bezpośrednią komunikację, wzajemną zachętę i wsparcie innych ludzi. Większość praktykujących SoulCollage® ceni sobie głębokie i nieustające odkrywanie samego siebie oraz wspólnotę. Twórczyni SoulCollage® Seena Frost, w swoim nagraniu SoulCollage® and Paradigm Shift, opowiada o roli tych wartości nowego paradygmatu w ewolucji naszej ludzkiej kultury.

Jak wyglądają prawa autorskie i SoulCollage®?

SoulCollage® jest wdzięczny artystom i fotografom, którzy czynią ten głęboki proces przebudzenia możliwym. SoulCollage® pragnie szanować ich prawa autorskie zgodnie z prawem o copyright. Ponadto, SoulCollage Inc. uczy:

 • Kart SoulCollage® nie można kopiować, sprzedawać, handlować nimi ani wymieniać się nimi. Karty SoulCollage® są wyłącznie do użytku osobistego.
 • Karty SoulCollage® może skopiować jedynie ich twórca w celu stworzenia kopii zapasowej na wypadek ich zgubienia. Aplikacja SoulCollage® App może być przydatna w celu stworzenia takiej kopii.
 • Kartami SoulCollage® dzielimy się publicznie tylko wtedy, gdy dzielimy się własnym procesem.  
 • Publikowanie kart SoulCollage® stworzonych z obrazów objętych copyright może skutkować pogwałceniem prawa o prawie autorskim.
 • Doradza się stworzenie kilku przykładowych kart z obrazów wolnych od copyright w celach publikacyjnych lub marketingowych.
 • Jako wspólnota dzielimy się naszymi kartami odpowiedzialnie 1)chroniąc prawa tych, którzy stworzyli użyte przez nas obrazy, 2) chroniąc nas samych, oraz 3) chroniąc tę wspólnotę i tę transformującą pracę.

Jak globalny jest SoulCollage®?

W 2019 było ponad 4700 wyszkolonych facylitatorów w 50 krajach i liczba ta stale rośnie. Książka Seeny FrostSoulCollage® Evolving została przetłumaczona i wydana po holendersku, niemiecku i mandaryńsku. Jest dostępna w wersji Kindle w języku angielskim i francuskim. Trwają prace nad wersją hiszpańską, portugalską, rosyjską oraz polską. W POLSKIM tłumaczeniu ukaże się już niedługo!

W jaki sposób SoulCollage® wykorzystywany jest profesjonalnie?

SoulCollage® jest bardzo elastyczny, łatwo daje się zaadaptować w różnych grupach ludzi i kontekstach. Wyszkoleni facylitatorzy SoulCollage® na całym świecie stosują tę metodę w: grupach religijnych i duchowych, terapii, leczeniu uzależnień, edukacji, biznesie i rozwoju organizacji, w pracy przy rozwiązywaniu konfliktów, leczeniu medycznym, coachingu życiowym, biznesowym i fitnessowym, pracy z dziećmi, seniorami, osobami niepełnosprawnymi, więźniami, terapii raka, hospicjach, kręgach kobiecych, artystycznych, pisarskich, labiryncie i wielu innych Zobacz pełną listę zastosowań w języku ang. tutaj: Applications and Contexts of SoulCollage®

Czym jest trening na facylitatora SoulCollage®?

Co muszę wiedzieć, jeśli chcę napisać o metodzie SoulCollage®?

Dziennikarze, blogerzy, autorzy w mediach społecznościowych, graficy i wszyscy piszący książki i artykuły na temat SoulCollage®, mają obowiązek…

 • Zapisywać “SoulCollage®” jako jedno słowo, nie dwa, używając symbolu ®.
 • Pisać z dużej litery lub wielkimi literami “Jestem Tym/Tą, Który/Która
 • Nazywać karty SoulCollage® “kartami SoulCollage®”, a nie skróconą wersją tej nazwy tak aby uniknąć pomylenia z innymi produktami czy technikami.
 • Przypisywać proces SoulCollage® do jego twórczyni Seen’y B. Frost, i podawać czytelnikom link do jej książki i oficjalnej międzynarodowej strony SoulCollage®: www.soulcollage.com.
 • Mieć na uwadze kwestię praw autorskich wybierając osobiste karty, by zilustrować publiczny artykuł. (Patrz: powyższa sekcja dotycząca copyright.)
 • W odpowiednim miejscu na blogu, stronie internetowej czy artykule umieścić zdanie: „Kart SoulCollage® nie można kopiować, sprzedawać, handlować nimi ani wymieniać się nimi. Karty SoulCollage® są wyłącznie do użytku osobistego.
 • Cytowanie lub parafrazowanie:
  Jeśli cytujesz Seena B. Frost (z jej książek, audio lub innych materiałów), lub cytujesz Seena bądź innych facylitatorów z materiałów treningowych SoulCollage® lub innych oryginalnych prac w artykułach, handout’ach, mediach elektronicznych czy publikacjach, dokonaj właściwej atrybucji i cytuj źródło w nawiasach, w przypisie u dołu strony lub w przypisach końcowych, używając gwiazdki lub numeru przypisu. Przy dłuższych cytatach wymagane jest pozwolenie autora bądź wydawcy.